Одним із основних показників стану охорони праці є рівень виробничого травматизму та професійної захворюваності.
За I квартал 2023 року до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі – Головне управління) надійшло 133 повідомлення про нещасні випадки, внаслідок яких постраждали 148 осіб, в т. ч. 40 осіб – із смертельним наслідком. Із загальної кількості повідомлень, які надійшли у I кварталі 2023 року, 8 про випадки, що сталися у попередній рік.
Також надійшло 1 повідомлення за формою П-3 про хронічне професійне захворювання (ТОВ «Краснолиманське»).
Загальна кількість нещасних випадків/гострих профзахворювань, які сталися у звітному періоді, 125. З них, групових – 6, нещасних випадків із смертельним наслідком – 7, випадків смерті на підприємстві – 25, гострих профзахворювань – 1. Не було жодного випадку з можливою інвалідністю, а також жодного випадку зникнення працівника під час виконання трудових (посадових) обов’язків. На діаграмі 2 у процентному відношенні зазначено розподіл нещасних випадків/гострих профзахворювань.
У І кварталі 2023 року надійшло 4 повідомлення про нещасні випадки, пов’язані з веденням бойових дій у зв’язку з військовою агресією російської федерації, в яких травмовано 8 осіб, в т.ч. 1 – зі смертельним наслідком.
Нещасні випадки із смертельним наслідком стались у страхувальників:
- КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва»;
- ДП «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів»;
- Регіональна філія «Південно-Західна залізниця» АТ «Укрзалізниця»;
- ТОВ «Уотерпруф Мастерс»;
- ТОВ «Зернолія»;
- ТОВ «Моноліт Будсервіс»;
- Філія «МХП Логістика» ПрАТ «МХП».
Групові нещасні випадки стались у таких страхувальників міста Києва:
- Філія «Центр з будівництва та ремонту колії» (2 особи, в т. ч. 1 із смертельним наслідком);
- Міністерство внутрішніх справ України (4 особи із смертельним наслідком);
- ПрАТ «НЕК «Укренерго» (3 особи, в т. ч. 1 із смертельним наслідком);
- КНП «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф міста Києва» (2 особи);
- ФОП Кушнір Ігор Васильович (7 осіб, в т. ч. 4 із смертельним наслідком);
- ТОВ «Атраком» (3 особи).
У I кварталі 2023 року в Головному управлінні зареєстровано 371 акт за формою Н-1, з яких 74 акта по випадкам, які за результатами розслідування визнано пов’язаними з виробництвом (Н-1/П), та 297 актів по випадкам, що не пов’язані з виробництвом (Н-1/НП).
Із загальної кількості зареєстрованих актів за формою Н-1, складено 58 актів по нещасним випадкам/гострим профзахворюванням, що сталися у звітному періоді. З них 41 оформлено актом Н-1/П (пов’язані з виробництвом), з яких 14 сталися за межами м. Києва, і 17 актом Н-1/НП.
Зареєстровано 11 актів за формою Н-1/П (з них 5 із смертельним наслідком) за результатами спеціального розслідування нещасних випадків, що сталися з працівниками підприємств (установ, організацій) під час виконання трудових обов’язків внаслідок воєнних (бойових) дій (бомбардувань, ракетних та артилерійських обстрілів, мінувань територій).
Найбільше нещасних випадків сталося внаслідок падіння потерпілих осіб під час пересування 14 (34%), а також дії рухомих частин машин і механізмів 5 (12%).
Найбільше нещасних випадків сталося через організаційні причини (61% або 25 потерпілих), з яких превалює невиконання вимог інструкції з охорони праці – 22 (88%), також психофізіологічні причини (20% або 8 потерпілих), з яких 5 (63%) – особиста необережність потерпілого.
На 5 потерпілих осіб складено тимчасові акти за формою Н-1/П «Тимчасовий», тому причина настання нещасного випадку не визначена.
Найбільше потерпілих осіб у страхових нещасних випадках зареєстовано у таких галузях:
- «Державне управління» – 8 осіб (20%) (Міністерство внутрішніх справ України (4 особи), Державне бюро розслідувань, Департамент господарського забезпечення Служба безпеки України, ДУ «Центр пробації», Управління поліції охорони в м. Києві);
- «Оптова та роздрібна торгівля» – 7 осіб (17%) (ТОВ «Сільпо Фуд» (4 особи), ТОВ «АШАН Україна Гіпермаркет» (2 особи), ТОВ «ЕЛІТ-Україна»);
- «Транспорт, складське господарство, поштова та курєрська діяльність» – 6 осіб (15%) (Філія «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця» (2 особи), ТОВ «РАДОНЬ», Філія «МХП Логістика», ТОВ «Нова Пошта», КМД АТ «Укрпошта»).
Незважаючи на триваючу широкомасштабну збройну агресію російської федерації проти України в умовах воєнного стану в Україні, головні спеціалісти відділу профілактики та розслідування нещасних випадків управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління, які наділені повноваженнями страхових експертів з охорони праці, продовжують виконувати свої основні функції.
Так, за 3 місяці 2023 року взято участь у роботі 385 комісій з розслідування та спеціального розслідування нещасних випадків і професійних захворювань на виробництві, в тому числі 8 групових нещасних випадків, 18 нещасних випадків із смертельним наслідком, 20 випадків смерті на підприємстві, 255 гострих професійних захворювань, 83 нещасних випадків з тимчасовою втратою працездатності.
Участь у розслідуванні гострих професійних захворювань, а саме випадків інфікування медичних та інших працівників на COVID-19, робота яких пов’язана з виконанням професійних обов’язків в умовах підвищеного ризику зараження, склала 66,2 %від загальної кількості участі в розслідуванні у І кварталі 2023 року.
В середньому один головний спеціаліст відділу профілактики та розслідування нещасних випадків взяв участь у роботі 26 комісій з розслідування (спеціального розслідування) за місяць.
З огляду на необхідність вирішення у І кварталі 2023 року низки організаційних питань та виконання невідкладних заходів, пов’язаних з приєднанням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у м. Києві до Головного управління, в т. ч. передаванням архівних справ з матеріалами розслідування нещасних випадків та профзахворювань, не був задіяний у повному обсязі потенціал відділу профілактики та розслідування нещасних випадків.
З метою вивчення стану умов і безпеки праці на підприємствах для подальшого надання в межах компетенції допомоги роботодавцю у вдосконаленні системи управління охороною праці, проведено 5 планових перевірок стану профілактичної роботи щодо створення безпечних та нешкідливих умов праці (КП «Київміськсвітло», НДСЛ «ОХМАТДИТ», ТОВ «КИЇВ ХЛІБ», ПрАТ «Київський електровагоноремонтний завод», КМД АТ «Укрпошта»). В цілому виявлено 34 порушення законодавства про охорону праці. Внесено роботодавцям 4 подання про усунення порушень, термін виконання яких у звітному періоді не настав.
У зв’язку з несвоєчасним наданням на паперовому носії повідомлення про нещасний випадок, що стався 06.03.2023 з працівницею ТОВ «Торгова фірма «Рудь» Олійник І.М., щодо генерального директора підприємства складено протокол про адміністративне правопорушення.
Опрацьовано та надано до Пенсійного фонду України 7 оперативних звітів щодо нещасних випадків, що сталися під час виконання трудових обов’язків в умовах ведення бойових дій; 3 оперативних звіти щодо клінічно підтверджених випадків гострого професійного захворювання медпрацівників внаслідок зараження COVID-19 та проведення їх розслідувань.
Взято участь у проведенні 3 нарад (ТОВ «ЮСК Україна»; Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) № 327 Деснянського району м. Києва; ТОВ «Експрес Техбуд»), на яких розглядались питання профілактики виробничого травматизму на цих підприємствах, стан охорони праці та організації безпеки виробничих процесів. Наради проводились з керівниками та спеціалістами, які вирішують питання охорони праці на підприємствах. Також взято участь в роботі «круглого столу» в ДУ «НПМЦ дитячої кардіології та кардіохірургії», де обговорювались питання на тему: «Розслідування нещасних випадків, що сталися внаслідок події під час руху транспортних засобів».
Надано страхувальникам 314 консультацій у створенні та реалізації ефективної системи управління охороною праці.
Під час перебування на підприємстві ПрАТ «Київський електровагоноремонтний завод» роботодавцю запропоновано для вивчення і подальшого впровадження проєкт «Положення про систему управління охороною праці на основі вимог ДСТУ OHSAS 18001:2010 «Системи управління гігієною та безпекою праці. Вимоги», а також «Положення про облік, аналіз та оцінку ризику виникнення нещасного випадку».